Interconnecting Pipeline Systems Between Star Rafinery and Petkim

Interconnecting Pipeline Systems Between Star Rafinery and Petkim

Galeri:

Bu proje kurulacak olan Star Rafinerisi ile Petkim Petrokimya Tesisleri arasında entegrasyonu sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir.

Tasarım ve Mühendislik Hizmetleri Amec Foster Wheeler tarafından yapılan projenin; malzeme temini, inşaat, mekanik, elektrik & enstrüman işleri ES GROUP tarafından gerçekleştirilmektedir.

Proje, toplam 30.000 metre uzunluğunda muhtelif çaplardaki hat borularının aktif fabrika tesisi içerisinde imal ve monte edilmesini kapsamaktadır. Boruların tamamı İtalya’dan temin edilmiştir. Toplam 100.000 inch kaynak imalatı bulunan projede pik noktada 35 kaynak ekibi ve 35 boru montaj ekibi aktif olarak çalışmıştır. Bu çalışmalar atölyede 2 adet otomatik toz altı kaynak makinesi ve sahada 50’nin üzerinde argon kaynak makinesi ile gerçekleştirilmiştir.

Büyük bir kısmı canlı boru hatlarının altında kalan 15.000 metreküp kazının yaklaşık %90’lık kısmı elle yapılmıştır. Yaşayan bir tesis içerisinde aktif olarak kullanılan fabrika içi yolları üzerinde 5 adet boru geçiş menfezi, yine bu proje ile entegre bir adet trafo binası ve 3 adet su pompa istasyonu da inşa edilmiştir. Pompa istasyonlarında toplam 11 adet muhtelif güçlerdeki pompanın montajı da yine ES Group tarafından yapılmıştır.

Projenin pompa istasyonlarını besleyecek enerji hatlarının çekimi işi de yine ES Group tarafından yapılacaktır. Elektrik işleri kapsamında çeşitli kesitlerde 10.000 metrenin üzerinde kablonun temini ve montajı yapılacaktır.

Diğer Projelerimiz: